BARF – bone and raw food
Metoda,která se zabývá krmením syrovým masem,kostmi a zeleninou. Je to staronový způsob krmení,protože před nástupem granulí byly psi krmení převážně masem a zbytky.Přenáší zodpovědnost při krmení na majitele a při zachování zdravého selského rozumu přináší oběma stranám mnoho výhod.
Mýty o krmení syrovým masem
Jako spousta věcí má své zastánce,ale i své odpůrce,takže se můžete setkat i s lidmi,kteří Vám budou tvrdit určité věci a budou se za nimi stát. Mezi nejčastějším argumentem patří,že bude pes agresivní a při nejmenším Vás bude chtít sežrat.Tento mýtus je pravděpodobně způsobený časy,kdy pes byl uvázaný u boudy a měl přemíru energie,ale prozatím nebyl prokázaný nějaký případ,že by pes krmený masem byl vůči někomu z toho důvodu agresivní. Dalším argumentem proti bude,že jsou kosti nebezpečné,tento argument je pravdivý pouze zčásti.Nebezpečné jsou pouze kosti ,které jsou vařené a to proto,že ztvrdnou a lámou se na ostré kousky,které se mohou zapíchnout naopak syrové kosti jsou poddajné a jsou skvělým zdrojem vápníku a minerálů. Pokud už někomu dochází argumenty zkusí na Vás i finanční stránku a bude tvrdit,že je tohle krmení drahé,samozřejmě pokud budete chtít krmit pejska masem z klasických potravin,tak se může prodražit,ale existují různé další možnosti.Můžete nakupovat maso u řezníka nebo přímo na jatkách a také existuje spousta tzv. barfshopů ,kde mají velký výběr a ceny,které jsou přijatelné. Průměrně výjde krmení asi jako středně drahé granule a samozřejmě záleží jestli budete krmit čivavu nebo dogu.V neposlední řadě se hodně lidé bojí,že bude pejskovi něco chybět a mohou mu tak ublížit,výhodou tohoto krmení je,že můžete na pejskovi vidět spoustu věci na první pohled a také je vhodně nechat jednou za čas udělat krevní testy a hlavně si pročíst nějaké informace než se rozhodnete takto krmit.
Výhody BARFu
Hlavní výhodou je,že víme co dáváme do misky,víme jaké maso a z jakých zdrojů.Víme,že krmíme bez konzervantů a barviv a záleží na naší šikovnosti a fantazii,jak bude miska našeho mazlíčka. Díky masu,které je pro ně přirozenou stravou budou mít silný imunitní systém,lesklou srst a díky vstřebávání více živin i méně odpadu.Pestrá strava je chutná a díky kostem nebo přídavku řasy kelpa méně zubního kamene a protože čerstvá strava zůstává v organismu maximálně 24h narozdíl od granulí,které tráví i tři dny,tak je tam i velká pravděpodobnost méně parazitů.
Nevýhody BARFu
Jako vše má tento způsob i své nevýhody,ale není jich tolik a lze s nimi pracovat. Oproti granulím je tu časová náročnost,protože je nutné maso rozmrazit,nachystat,vymýšlet co kdy a granule pouze nasypete do misky.Je potřeba si vybrat dobrého dodavatele masa,ať už to bude řezník nebo barfshop,ale nemusíte se bát,vše je kontrolováno státní veterinární správou. Největším a nejčastějším problémem bývá uskladnění,protože moc lidí nemá prostor na nějaký velký mrazák a samozřejmě čím větší je náš strávník,tím více prostoru potřebujeme.Poslední nevýhodou se stává cestování,ale to lze vyřešit buď zjištěním jestli na daném místě existuje nějaký zdroj masa nebo lze na čas využít konzervy.
Pes
Denní krmná dávka se vypočítává podle ideální hmotnosti daného zvířete,což znamená hmotnost jedince v daném čase. Počítá se u dospělého zvířete 2-3% , u štěňat až 6-8%. Dospělého pejska krmíme 2x denně , štěňata samozřejmě častěji , maso podáváme při pokojové teplotě.
Krmná dávka je složená z masa,kostí a přílohy , kdy poměry jsou individuální pro každého pejska,ale většinou se pohybuje 60-70% maso , 20-30% kosti a 10-20% příloha a doplňky.
Druhů masa je mnoho přes kuřecí, hovězí,vepřové krůtí až k jehněčímu,králičímu nebo srnčímu.
Mezi vnitřnosti řadíme játra,ledviny,plíce a další,jsou ve větším množství projímavé,takže krmit s rozumem. Kosti jak jsme si již popsali,tak nikdy ne vařené ,ale nejlépe obalené masem ,takže například krky,hřbety nebo křídla.
Jako přílohu můžete zvolit vše co bude Vašemu pejskovi vyhovovat,ať už to bude ovoce (jablka,hrušky,banány) , zelenina ( mrkev,řepa) nebo vločky,těstoviny,jáhly,rýže.
Doplňky můžete využít buď jednotlivě nebo různé kombinace.Dají se přidávávat různé oleje (ostropestřecový,lososový nebo lněný) , kvasnice (vhodné na podporu chuti a doplnění vitamínů sk.B) nebo řasu kelpa (má antioxidační účinky a je vhodná na zubní kámen).
Kočka
Výhradní masožravec a náročný strávník , jejich trávení je uzpůsobeno na častější a menší porce.Na granulích má většina problémy s ledvinami a záněty močového měchýře,protože nepřijímají tolik tekutiny kolik by měli a kvůli obilovinám,které většinou granule obsahují jim hrozí i obezita.
Denní dávka se vypočítává stejně jako u psů,ale poměry jsou rozdílné,protože pro kočku zelenina není tolik důležitá. Velkou důležitost pro kočky má taurin,což je esenciální aminokyselina,kterou si na rozdíl od psů kočka vyrobit sama nedokáže a musí ji přijímat z potravy.Při nedostatku dochází k poškození zraku a nervové soustavy,jeho vyšší obsah je v srdci.Případně existuje i taurin v prášku,který je možné do krmiva přisypat.
Nejlepším barfem pro kočku jsou jednodenní kuřátka nebo myší holátka,kde je obsaženo vše co potřebují.
Krmení masem je sice trochu alchymie,ale pokud se rozhodnete,že to zkusíte poznáte,že je to lepší než dávat Vašemu zvířeti kulaté cosi o čem pořádně nevíte co vše je tam obsaženo.