Kruhy na vodě
7. 9. 2024
Na začátku každé aktivity je důležité uzemnění a centrování pozornosti i těla. Tím se lépe soustředíme na proces, který nás čeká. Je tedy dobré zařadit krátká relaxační cvičení na úvod (tzv. warm up cvičení).
Jedním z nich, vhodným například i pro předškolní či školní děti nebo osoby s demencí, jsou tzv. Kruhy na vodě. Metaforický význam cvičení může zahrnovat vnímání postupného rozšiřování naší pozornosti, šíření lásky, dobra, vědomostí, etapy našeho života či závislost. Poslední kruh je naší hraniční čárou s vnějším světem a vesmírem.
Cvičení lze provádět jak s pastelkami, tužkou, propisovačkou, prstovými barvami na papír, tak i kreslením prsty do písku, jílu , mouky, škrobové vrstvy či krupice. Pokud nám jde i o estetický zážitek nebo cítíme potřebu jistoty, vedení, je možné předem soustředné kruhy narýsovat kružítkem na papír a poté je pouze obtahovat. Kruhy kreslené od ruky přinášejí větší benefit a není nutné, aby jejich tvary byly perfektní. Obecně estetický výsledek díla není důležitý, důležitá je cesta k výslednému dílu a zpráva, kterou z procesu získáváme.
Posadíme se na klidné místo a začněme vnímat svůj dech. Vnímáme nádech a výdech. Vezmeme tužku a při výdechu nakreslíme první kroužek. Znovu se nadechneme, na chvíli zadržíme dech a kreslíme další kruh - tak pokračujeme, dokud není obrázek hotový. Následně můžeme jednotlivé vrstvy vybarvovat. Opět platí, že ti, kteří se necítí jistí nebo cítí úzkost, by měli spíš používat pastelky, tužky, fixy, propisovačky. Ti, kteří jsou jistější a chtějí cítit tok energie, nebo ti, kteří rádi experimentují, mohou vyzkoušet vodové barvy. Samozřejmě je vhodné vyzkoušet všechny techniky a vybrat si podle svých preferencí i časových možností. Velmi dobrou alternativou jsou akvarelové pastelky, které lze po vybarvení plochy rozmývat vodou. V tom případě bychom ale měli kreslit hranice kruhů běžnou pastelkou či fixou nebo propisovačkou, nebo rozpité linie po zaschnutí znovu obtáhnout,
Poslední kruh můžeme zvýraznit, tím vytyčujeme své hranice. Nicméně kruh může mít o omezující funkci, tedy je na každém, jak poslední kruh vnímá. Pokud bychom soustřednými kruhy vizualizovali aspekt našeho života, který nás omezuje a chceme se z něj vymanit, například nefunkční chování, vztah, závislost, můžeme při obtahování vnějšího kruhu ve chvíli, kdy dojdeme na jeho spodní okraj prudce škrtnout tužkou vzhůru. Je vhodné několikrát opakovat. Této technice se říká "Zabíjení draka" a vizualizuje naši touhu vymanit se ze závislosti a začít používat nové, funkčnější vzorce chování. Je ideální, pokud k prudkému "škrtnutí" vzhůru použijeme obě ruce (sevřít pastelku oběma rukama zároveň). Můžeme si vzít do rukou i více pastelek najednou, abychom cítili větší sílu a razanci svého pohybu a tím i rozhodnutí vymanit se ze závislosti.
Cvičení lze obměňovat, například tak, že přilepíme papír izolepou na sůl a kreslíme kruhy oběma rukama či místo papíru použijeme písek, mouku, uvařený škrob, prstové barvy. Můžeme také dobu nádechu rozdělit na odpočítání do 3, kdy se krátce zastavíme a ještě jednou se nadechneme do plné kapacity plic. Provedeme tedy dva nádechy za sebou bez vydechnutí. Pak může být výdech delší, například počítáme do 5 či 6. Pro osoby se sníženou kapacitou plic můžeme nádech a výdech rozdělit do dvou kroků v závislosti na velikosti kruhu, či dechové cvičení eliminovat a soustředit se pouze na kreslení.
Pokud máte rádi meditační hudbu, zvuky přírody, můžete cvičení propojit s jejím poslechem. Toto cvičení je vynikající ve volné přírodě.
Cvičení napomáhá k celkovému zklidnění, soustředění na přítomný okamžik, odbourání stresu, zpomalení srdeční činnosti, lepšímu okysličení mozku. Pomáhá uvědomit si sami sebe, a propojit podvědomí s kognitivními funkcemi. Samozřejmě také přináší radost. Výsledný obrázek pak můžeme i použít pro hru s kočičkou, kdy obrázek zalaminujeme a můžeme jej používat jako plošný target, podložku pod jídelní misku či jí dáváme na jednotlivá okruží pamlsky, když přijde např. na zavolání, či trénujeme targeting.
Foto ilustrační, děkuji autorovi z Pixabay