Vlny dechu
7. 9. 2024
Na začátku každé aktivity je důležité naladění se na proces, který nás čeká. Je tedy dobré zařadit krátká relaxační cvičení na úvod (tzv. warm up cvičení).
Jedním z nich, vhodným například i pro předškolní či školní děti nebo osoby s demencí, jsou tzv. Vlny dechu. Cvičení lze provádět jak s pastelkami, tužkou, propisovačkou, prstovými barvami na papír, tak i jako tělesné cvičení rukama do vzduchu či na podložku.
Posadíme se na klidné místo a začněme vnímat svůj dech. Vnímáme nádech a výdech. Vezmeme tužku a začínáme z levého spodního rohu papíru - malujeme úbočí vlny, která stoupá vzhůru. Zvolna počítáme do čtyř, než naše tužka dorazí na vrchol vlny. Zde zadržíme dech, zatímco počítáme opět do 3 - 4, podle toho, jak nám kapacita plic dovolí. Poté počítáme do čtyř a vydechujeme, zatímco kreslíme sestupnou část vlny. Na úpatí vlny opět spočineme se zadrženým dechem a počítáme do 3-4. Proces opakujeme dokud nedojdeme na konec papíru.
Cvičení lze obměňovat, například tak, že přilepíme papír izolepou na sůl a kreslíme vlny oběma rukama či místo papíru použijeme písek, mouku, uvařený škrob, prstové barvy a kreslíme celou dlaní - nebo jedním prstem podle toho, co nám nebo našim dětem či klientům vyhovuje. Můžeme také dobu nádechu rozdělit na odpočítání do 3, kdy se krátce zastavíme a ještě jednou se nadechneme do plné kapacity plic. Provedeme tedy dva nádechy za sebou bez vydechnutí. Pak může být výdech delší, například počítáme do 5 či 6. Pokud máte rádi meditační hudbu, zvuky přírody, můžete cvičení propojit s jejím poslechem. Toto cvičení je vynikající ve volné přírodě. Místo vln můžeme kreslit i čtverec či obdélník, kdy vždy lichá strana slouží k zadržení dechu.
Cvičení napomáhá k celkovému zklidnění, soustředění na přítomný okamžik, odbourání stresu, zpomalení srdeční činnosti a lepšímu okysličení mozku.
Foto ilustrační, děkuji autorovi AbelEscobar z Pixabay