Dobroty, trénink a odměny
Motivace pro trénink psů a koček se liší. Pes sice pracuje většinou pro jídlo, ale také, proto, aby udělal svému páníčkovi radost. Kočka uvažuje trochu jinak - pracuje pro to, co jí přináší užitek, nebo potěšení. Tedy většinou za pamlsky.
Abychom mohli efektivně využít této kočičí vlastnosti, je třeba nastavit v krmení pravidelnost a rozvrh, tedy rytmus. Jak dobře víme, zásada tří „R“ - rytmus, rituál a rutina je pro spokojený kočičí život zásadní – a možná nejen pro kočičí :-).
Pakliže máme stanoven rozvrh krmení a začínáme s kočkou trénovat, jistě se dříve či později dostaneme k pojmu „jackpot“. Jednoduše řečeno jackpot je vetší množství velmi oblíbené potravy nebo pamlsku – a měl by se skládat z něčeho, co kočka dokáže bez velké námahy poměrně rychle sníst. To ostatně platí pro všechny pamlsky. Problém je, že o tom co je odměna, rozhoduje sama kočka – je tedy třeba – jako v mnoha věcech v životě – najít ten správný kompromis a jít na věc trochu mazaně.
Pokud přecházíme z krmení suchým krmivem na vlhkou stravu, bude pro kočku patrně odměnou suché krmivo, pokud někdo krmí výhradně suchým krmivem, může být pro kočku atraktivnější krmivo v tubě, které může olizovat, jemně mleté maso, kousky masa, nebo dokonce sýr v tubě či tavený sýr v misce.
Jackpot obecně používáme v těchto situacích :
-
při seznamování dvou koček či jejich usmiřování, například poté, co se naši chlupáči doma z nějakého důvodu nepohodli. Zde je žádoucí postupovat pomalu, volit nejprve seznamování prostřednictvím pachových stop a chráněný kontakt – například s každou kočkou na jedné straně zavřených dveří či později dětské ohrádky – ideálně spojit pach „cizince“ s podáváním jackpotu
-
při tréninku před obtížnějším cvikem nebo na konci lekce jako poděkování za skvělou práci
-
při zvládání strachu, zde se velmi hodí suché nebo poloměkké odměny, z nichž můžeme kočce vytvořit cestičku ven z úkrytu a pomoci jí tak překonat pomyslnou linii strachu
-
při práci s kočkou s „napoleónským“ syndromem, která by ráda ovládla celý prostor – zejména v situacích, kdy je třeba přenést pozornost jiným směrem, aby nedošlo ke souboji s jinou kočkou
-
při vytváření pozitivních asociací s novým členem rodiny, kamarádem, návštěvami. Tím, že kočce návštěva – a ne páníček – rozdávají dárky, stávají se „Ježíškem“ a kočka má důvod slavit Vánoce pokaždé, když se host objeví
-
při nastavování nového rytmu v krmení a obecně v novém rytmu dne – například, pokud nás kočka v noci budí. Vytváříme tím rituály, které kočky tak milují.
Při odměňování bychom se měli držet zásady uměřenosti – tedy dávat odměny tak, aby se nestaly samozřejmostí. Odměnou pro člověka je pak plná pozornost kočky, kterou člověku věnuje. V tréninku je taková pozornost nesmírně důležitá. Jen pozorný student dokáže správně reagovat na signály, které mu vysíláme. A jen pozorného páníčka dokáže kočka řádně vycvičit :-).
Při odměňování opět posilujeme vztah, který s kočkou máme. Při tréninku a odměňování existujeme pak v daném okamžiku jen jeden pro druhého – a to je krásné, že ?
Kontakt : nchk@centrum.cz
Za tento test získáváte 0, 25 bodu
1. Liší se v tréninku odměny pro kočky a psy ? Pokud ano, jak ? Pokud ne, proč ?
2. Proč je důležité vytvoření pravidelného rozvrhu krmení ?
3. Co označujeme při odměňování pojmem "jackpot" ?
4. Kdy používáme v tréninku jackpot ?
5. Jak postupovat, aby se odměny v tréninku nestaly pro kočku naprostou samozřejmostí, ale skutečně zůstaly odměnami ?