Kotěcí věk
Kotěcí věk můžeme definovat jako období mezi narozením a prvním rokem života. V tomto období dochází k velmi rychlém růstu těla i mozku, k intenzivnímu učení, při němž se vytvářejí se nervové dráhy v mozku, které rozhodují o dalším vývoji psychiky zvířete.
Koťata se rodí po 58 - 67 dnech březosti kočičí matky, jsou slepá, hluchá, nedovedou regulovat svou tělesnou teplotu a bez pomoci matky nedovedou vyměšovat. Jsou tedy na matce zcela závislá. .
Přibližně 10. den po narození se jim začínají otvírat oči. Období mezi 2. - 9. týdnem označujeme jako období vtištění. Jedná se o kritické období vývoje kotěte, v němž se rozhoduje o tom, zdali z kotěte vyroste zvídavý, nebojácný tvor, který vyhledává lidskou společnost, nebo plachá, ostražitá kočka, která pokládá člověka za nebezpečného predátora. Toto období je zcela zásadní pro socializaci, jak již bylo zmíněno, je právě toto období,, v němž dochází k největšímu růstu mozku a v jeho důsledku k vytváření nových, trvalých nervových drah. Pokud se kotěti v tomto období nedostává přiměřené množství podnětů a není vystavováno různým situacích, nesetkává se s jinými živočišnými druhy včetně člověka, je velmi těžké daný vývoj v pozdějším životě zvrátit.
V tomto období rostou koťatům mléčné zuby a ve druhé části tohoto období se již koťata snaží ve hře ulovit kořist. Dokáží již také zatahovat drápy. Koťata se učí i odezíráním a pozorováním chování matky a sourozenců.
Ve věku přibližně 6 týdnů se již objevuje menší závislost koťat na matce a intenzivnější hra se sourozenci. je to také velmi vhodná doba, kdy si začít s koťaty intenzivněji hrát a začít s tréninkem - měli bychom ale po hře hračky vždy uklidit. Důvodem je jednat to, že hračky zůstávají pro kotě stále atraktivní a svou roli hraje i bezpečnostní hledisko. Koťata v tomto věku se dokáží soustředit pouze na velmi krátkou chvíli - přibližně na 1 - 2 minuty. I proto by hra či trénink s nimi měla být krátká a rozčleněna do několika celků během dne, mezi nimiž je dostatečná přestávka na odpočinek. Měli bychom kotěti pomoci nastavit denní rytmus - tedy : lov - chycení kořisti - "zabití kořisti" - jídlo - péče a mazlení - spánek (HCKEGS). Kočky se vydávají na lov za šera - ráno za úsvitu, či po západu slunce. V tomto období mají nejvíce nastřádané energie k lovu. U koťat díky tomu, že prospí až 20 hodin. není tento cyklus ještě vytvořen. Nejvíce energie mají samozřejmě po probuzení. Hra by tedy měla stimulovat lovecké chování a po hře by mělo následovat jídlo.
V této době - přibližně mezi 4. a 6. týdnem již můžeme koťata začít i přikrmovat a přivykat na masitou stravu. Koťata bychom již v tomto věku měli zvykat na pravidelné krmení a ne na volný přístup ke krmivo po celý den, který není pro kočku přirozený.
Ve věku mezi 10. - 14. týdnem dochází k dalšímu odpoutání se od matky. Krátce před touto dobou (přibližně od 8. týdne věku) či již v této době dostávají koťata první vakcinaci. Jsou již dostatečně vyspělá a schopná šplhat, je to tedy dobré období k seznamování se s vertikálním prostorem, se škrabadly a poličkami. je samozřejmě dbát na bezpečnost malých horolezců.
Přibližně ve věku 14 týdnů jsou již koťata částečně soběstačná. Je to také věk, kdy již i podle zákona mohou být koťata předána novým majitelům. Až na osiřelá koťata předaná do pěstounské péče není dle zákonů na ochranu zvířat proti týrání dovoleno předávat koťata mladší 13 týdnů.
Kotě v období od 6 - 12 měsíců označujeme jako pubescenta - teenagera. Podle plemenné příslušnosti či u koček domácích může v tomto období již kočka zabřeznout - je tedy vhodné domluvit se s veterinářem na kastraci, pokud nejste stoupenci časných kastrací. Lze diskutovat o tom, jak časné kastrace mohou v důsledku absence dostatečného množství pohlavních hormonů ovlivnit vyzrávání mozku v citlivém období. Časné kastrace byly zavedeny jako metoda prevence narození nechtěných koťat v amerických útulcích. Zachránily miliony životů, protože v mnohých amerických útulcích jsou kočky po uplynutí zákonné lhůty, po kterou se o ně může přihlásit majitel či jsou adoptovány, utraceny. Vědecké studie prokázaly, že efekt kastrace, pokud jde o růst tělesných orgánů (nikoliv mozku) je stejný v porovnání s kastrací provedenou ve věku 3 měsíců a s kastrací provedenou ve věku 6-ti měsíců.
V organizovaném chovatelství či domácím chovu je vhodné poradit se s veterinárním lékařem a případně vyčkat do věku mezi 6-ti až 12 měsíci.
Období dospívání je náročné díky emocionální nevyrovnanosti a rychlému, ale též nevyrovnanému rozumovému dozrávání - více informací najdete v příspěvku Soužití s kočičími teenagery zde v rubrice Celoživotní vzdělávání.
Kontakt : nchk@centrum.cz
Za tento test získáváte 0,25 bodu
1. Jak byste definovali kotěcí věk ?
2. Orientují se koťata po narození čichem, aby našla matčiny struky ? Proč ano či proč ne ?
3. Dokáží koťata po narození sama vyměšovat ?
4. Proč je období vtištění nejdůležitějším obdobím v životě kotěte ?
5. Ve kterém období je nejvhodnější začít tréninkem ? Jak dlouhé by měly být tréninkové lekce a proč ?
6. Ve kterém období začínáme koťata přikrmovat ?
7. Ve kterém věku jsou již koťata schopní sama šplhat ?
8. Jaký je zákonem stanovený věk, v němž mohou být koťata předána novým majitelům ?
9. Co znamená zkratka HCKEGS ?
10. V jakém věku hovoříme u kočky o teenagerovi (pubescentovi) ?
11. Může časná kastrace představovat riziko z hlediska vývoje mozku ? Proč ano či proč ne ?