Separační úzkost u koček
Separační úzkost je porucha chování, která je známá u psů, ale vyskytuje se i u koček. Na rozdíl od psů, kde je poměrně dost literatury, jak se s tímto problémem vypořádat, u koček existuje informací málo. Známý americký propagátor welfare koček Jackson Galaxy nabízí ve své knize Total Cat Mojo i ve svých videích mnoho cenných rad, jak se vyvarovat vzniku separační úzkosti u našich koček a svými zkušenosti z mnohaleté práce v útulku pomáhá s řešením, pokud již k takové situaci došlo.
Separační úzkost lze definovat jako úzkostnou poruchu, která se projevuje výhradně v situaci, kdy majitel kočky nebo její vztahová osoba musí opustit domov, například při odchodu do práce. Kočka může vykazovat různé chování počínaje škrabáním na dveře, hlasitým mňoukáním či naříkáním, ničením zařízení bytu či schováváním se v uzavřených prostorech, kde hledá bezpečí.
Příčin takového chování může být mnoho -patrně nejdůležitější je nejistota kočky v novém prostředí a to, že kočka nemá nad prostředím kontrolu, dále příliš silné citové poutu k člověku, nedostatek jiných podnětů a zábavy, nedostatek sociálních kontaktů.
Samozřejmě, že ideální je, pokud máme v domácnosti alespoň dvě kočky, které spolu dobře vycházejí a dokáží si najít společnou zábavu či kočku a přátelského psa či zástupce jiného živočišného druhu, s nímž může kočka navázat přátelství. Pokud to však není z nějakého důvodu možné, měli bychom se snažit podpořit sebevědomí kočky a její samostatnost do té míry, aby v naší nepřítomnosti nestrádala a naopak si užívala veškerou zábavu, která je pro kočičí svět naprosto přirozená. Samozřejmě závisí i na věku kočky - pokud se úzkost objevuje u koťátek, která nově přibyla do naší domácnosti, nejedná se o patologický stav, ale o zcela přirozené chování kotěte, kterému se náhle převrátil naruby celý jeho dosavadní život. I proto je velmi důležité, jaký postoj zaujmeme hned od začátku.
Kočky jsou v podstatě otroky rituálů, které jim pomáháme budovat. Na to by měl člověk vždy myslet, když kočce buduje její denní rozvrh a prostředí, který by měl být co možná neměnné. Kočka je však zároveň vynikající pozorovatel a velmi dobře si všímá našich rituálů. Pokud tedy provádíme stejné úkony před odchodem do zaměstnání, kočka ví, co bude následovat - že stráví sama doma 9 či více hodin. I proto bychom měli sled svých rutinních činností před odchodem do zaměstnání měnit.
Dalším krokem k odstranění kočičí úzkosti je neloučit se s ní při odchodu. Jakkoliv tvrdé se nám to může zdát - čím pragmatičtěji budeme odchod do zaměstnání brát, tím lépe kočka náš odchod přijme. Naopak je vhodné kočku před naším odchodem zaměstnat hlavolamy s hledáním pamlsků či podobnou hru, při níž se soustředí na zcela jinou činnost.
Jedním z nejdůležitějších kroků při zvládání separační úzkosti u koček je správné načasování hry, její optimální průběh z hlediska kočičího vnímání světa a zařízení prostoru, kde kočka čeká na náš návrat tak, aby jí poskytoval co nejvíce zábavy a rozptýlení bez možnosti se zranit. Prostor, který kočka obývá by měl být vybaven vším, co dokáže nasát její pach - tedy polštářky, dekami, pelíšky, škrabadly, kočičími toaletami, miskami na vodu i potravu, hračkami - aby kočka získala iluzi vlastnictví prostoru a kontroly nad ním.
Dále je třeba pamatovat na horizontální i vertikální prostor, který kočka v bytě využívá a umožnit kočce sledování "kočičí TV" - tedy umístit vyvýšené plošinky, škrabadla a pelíšky k oknům, odkud kočka může pozorovat dění na ulici, ptáky, kteří přilétají ke krmítku za oknem či hmyz na okně. Samozřejmostí je zabezpečení oken - například sítí.
Pokud jde o hru, měla by probíhat v souladu s přirozenými potřebami kočky, tedy za rozednění a za soumraku a měla by být založena na metodě lovit - chytit - zabít - sníst a to v cyklech po 3 - 5 opakováních, aby se vybila energie nahromaděná v době odpočinku. Krmíme tedy vždy až po hře, kdy kočce umožníme "ulovení" kořisti, například pírek na udičce. .
Kontakt : nchk@centrum.cz
Za tento test získáváte 0, 25 bodu
1. Jak lze definovat separační úzkost u koček ?
2. Vyjmenujte některé z příčin separační úzkosti.
3. Lze separační úzkost u koček označit jako patologický stav ? Kdo ano a kdy ne ?
4. Proč je pro kočku důležité dodržování rituálů a rutiny ? Jak jí v tom můžeme pomoci ?
5. Mají lidské rituály a rutina vliv na projev separační úzkosti u koček ?
6. Má při zvládání separační úzkosti u koček svůj význam hra ? Pokud ano, jaký ? Pokud ne, proč ?
7. Jaký další tréninkový či jiný postup byste volili, kdyby Vaše kočka vykazovala známky separační úzkosti ?
8. Je při separační úzkosti vhodné nechat kočku prohlédnout veterinářem ? Proč ano či proč ne ?