Soužití s kočkou v karanténně
V posledních dvou letech trávíme vzhledem ke koronaviru doma více času než kdykoliv předtím. Díky tomu se celé naší rodině-lidské i zvířecí - zcela změní rutina, rituály a denní rytmus. Musíme se podělit o prostor, který společně obýváme a nalézt harmonii ve společném soužití. To může zpočátku působit značný stres. Být spolu v karanténě ale nemusí být negativní zkušenost. Dostáváme vzácnou příležitost lépe se navzájem poznat, zjistit, co nám působí radost, dokážeme prohloubit náš společný vztah - s lidmi i zvířaty, která v naší domácnosti žijí.
Pojďte se tedy podívat na karanténu jako možnost vzájemného obohacení, učení se a budování harmonie a lásky v našich domovech.
Jak již bylo zmíněno v mnoha předešlých workshopech, kočky milují zásadu tří R - rutina - rituály - rytmus . Rutina jsou všechny činnosti, které provádíme v určitém čase a sledu, například když odcházíme do práce. Rituál je neměnný způsob, jak tyto činnosti provádíme a rytmus znamená pravidelné opakování den po dni.
Lze říci, že neměnné dodržování těchto tři R přispívá z hlediska kočky ke kontrole nad prostředím, kde žije a tudíž k jejímu sebevědomí. Pokud zůstáváme doma, kočku tato změna vykolejí. Je zvyklá věnovat se po našem odchodu svým činnostem - péči o srst, pozorování kočičí televize, hře, spánku . Nyní jí její rutinu i rituály narušujeme a tím narušujeme i její pocit bezpečí a jistoty.
Pro kočky je nesmírně důležitá kontrola prostředí, kde žijí. Kontrola prostředí slouží k zajištění pocitu bezpečí a patří patří k primárním posilovačům chování. V době karantény či preventivních omezení sdílíme s kočkou její teritorium intenzivněji, než dříve. Vzniká nerovnováha v tom, jak se kočka pohybuje v prostoru a jak využívá svůj čas a mezi tím, jak tento prostor využíváme my lidé a jak potřebujeme efektivně využít svůj čas. Aby nedocházelo k nežádoucímu chování, potřebujeme zharmonizovat a synchronizovat náš denní rytmus a přenastavit určité rutinní činnosti.
První věcí, kterou bychom měli udělat, je nastavit rytmus skrze jídlo. Měli bychom tedy přestat nechávat kočce jídlo k dispozici po celý den. Místo toho stanovme přesnou dobu krmení, která by u mladých zvířat a seniorů měla být 5x denně, u dospělých koček pak 3x denně. Ideální je, když se tento čas kryje s dobou, kdy v rodině jíme. Kočce podáme jídlo - a pokud ne nesní ani po 45 minutách, odebereme je. Pro váhavé kočky můžeme nechat pár soust - ale jen tolik, aby kočka do dalšího krmení mírně vyhladověla.
Abychom uvedli rytmus do akce, je třeba zařadit před krmení krátkou loveckou hru. Tou kočka vybije nastřádanou energii a zároveň podpoříme její přirozené chování (ulovit - zabít - sníst).
Při nastavování rytmu a hře můžeme využít klikr trénink. Jackson Galaxy jej ve svém projektu pomáhal zavádět do útulků po celých Spojených státech, kde slouží k aktivizaci zvířat, zvýšení pocitu sebevědomí a dává zvířatům lepší šanci na umístění do nových rodin. Zájemci o klikr trénink mohou najít mnoho inspirace v knihách K. Pryorové, Gabi Harrisové či Dr. Františka Šusty.
Denní rytmus můžeme ještě umocnit začleněním potravních hlavolamů a hádanek pro kočky. Hlavolamy a hry by měly být pro kočku především relaxací a zároveň smyslovou stimulací v uvolněném stavu mysli. Základní schéma hlavolamů pro tato zvířata je v zásadě podobné, jedná se o hledání pamlsků v různých skrýších. Kočka může hledat sama, nebo ve společnosti člověka - potom je hra s hlavolamem chvilkou společně sdílené radosti, kterou by nemělo nic rušit. Enrichment v podobě hlavolamů aktivuje všechny zvířecí smysly a optimalizuje tak myšlení. Jinými slovy ovlivňuje frekvenci vln v určitých oblastech mozku zvířete.
Rytmus kočičího dne můžeme obohatit i kočičí televizí. Znamená to, že kočce umožníme sledovat dění za oknem - měli bychom jí tedy u okna vybudovat pozorovatelnu - například skříňku, poličku, škrabadlo u okna či balkónových dveří. Ideální je, pokud máme za oknem například krmítko pro ptáčky nebo veverky. Kočka tak má o zábavu postaráno. Když kočku omrzí sledování kočičí televize, měla by následovat svižná hra, aby kočka uvolnila nastřádanou energii - a potom je čas podávat krmení, ideálně syrové maso nebo masové konzervy.
Rytmus samotného teritoria vytvoříme pomocí tzv. catifikace. Znamená to, že kočce umožníme využít jak horizontální tak vertikální prostor, nejlépe ve formě různých lávek, můstků, polic a nástěnných pelíšků a škrabadle, díky kterým jí vytvoříme obvodové cesty kolem místností. Ke spokojenosti kočky patří i co nejvíce předmětů schopných nasát její i náš pach - tedy polštářky, pelíšky, deky, škrabadla z recyklovaného papíru.
V době karantény bychom měli též pamatovat na zvířata v útulcích. V USA existuje pěstounský program podobný některým našim depozitům, kdy si dobrovolníci domů berou kočky, zejména koťata a vychovávají je pro budoucí nové majitele. Do tohoto programu se zapojují i některé domovy seniorů. Péče o opuštěná koťata představuje pro seniory aktivizaci, prohloubení sociálních kontaktů s ostatními spolubydlícími a množství emocionálních zážitků. I když v době karantény tato činnost není pro domovy seniorů vhodná, můžeme pomoci tím, že se sami staneme kočičími pěstouny, pomůžeme s péčí o zvířata lidem, kteří onemocněli nebo i v důsledku ekonomických dopadů přišli dočasně o svůj příjem.
Velké poděkování v době karantény patří veterinářům, kteří se stále starají o zdraví našich zvířat a hledají nové cesty, jak jim pomoci i za této nelehké situace.
Využijme karantény a lockdownu ke sdílení lásky :-). Pevné zdraví Vám i Vašim chlupatým parťákům !
Kontakt : nchk@centrum.cz
Za tento test získáváte 0, 25 bodu
1. Co může kočce při soužití s lidmi v karanténně působit stres ?
2. Definujte pojmy - rutina - rituál - rytmus.
3. K čemu kočkám slouží kontrola nad prostředím ? Co tento pojem znamená ? Je kontrola nad prostředím primárním či sekundárním posilovačem (reinforcerem) ?
4. Jakým způsobem můžeme kočce pomoci nastavit nový denní rytmus ?
5. K čemu slouží klikr trénink ? Používá se i v útulcích ?
6. Co znamená pojem "enrichment prostředí", jaké složky má ?
7. Co označujeme pojmem "catifikace" ?