Přidávání signálů (cue) pro začátek a konec lekce
Signál (cue) pro začátek a konec lekce
Trénink je rozhovor – jak říká Dr. Ferantišek Šusta – a má svatou pravdu. Radujeme se ze společně strávených chvil s našimi zvířaty a těší nás, jak si v tomto rozhovoru rozumíme. Někdy se ale může stát, že řekneme něco, co tak ani nebylo míněno a vyvoláme rozmrzelost – stejně jako u lidí. U zvířat musíme být obzvlášť opatrní – protože v dialogu s nimi je to podobné, ba ještě horší, jako když spolu hovoří jedinci z úplně odlišných jazykových skupin a kultur.
Jak víme, jsou signály z prostředí – otvírání konzervy, šustění sáčku s pamlsky, chrastění pamlsků, zvuky přezek na kšírách či vodítku atd., které naší kočce či jinému zvířatku naprosto přesně sdělují, co bude následovat.
A tak si i zvířátka mohou vytvořit svůj signál – a ten přesně potřebujeme pro začátek lekce resp. pro celou komunikaci v tréninkové procesu, protože tímto signálem nám může zvířátko i říci – konec – nerozumím ti, nebaví mě to, jsem unavený nebo unavená.
Tomuto signálu se říká Default behavior – nulová varianta. Jak začíná a končí trénink u Vás ? Kdo dává signály ? Jaké signály dáváte Vy a jaké vaše zvíře?
Při ukončení lekce ze strany člověka bychom měli být opatrní, abychom natěšenou kočku – v tu chvíli je patrně na dost vysokém úbočí energetického kopečku – nezklamali. Potřebujeme jí nabídnout signál „ trénink končí, hra/ odpočinek/ oběd začíná“ - jak to děláte Vy ?
Potřeby :
pamlsky
klikr
kamera
kočka :-)
Postup :
-
Zajistíme klidné prostředí pro trénink bez rušivých vlivů. Připravíme si pamlsky do pamlskovníku či misky a klikr
-
A nyní pracujte, sledujte, přemýšlejte a zaznamenávejte – zvířata nás učí a je dobré to mít stále na mysli. V tréninku pozitivním posilováním není učitel a žák, jen dva žáci, kteří se navzájem poznávají :-)
Veselý trénink :-)