Pomůcky pro trénink
Klikr trénink není finančně náročný. Přesto, než půjde naše kočka do školy, musíme prvňáčkovi pořídit pár pomůcek.
1. Klikr - je většinou plastová krabička s prohnutým kovovým plíškem uvnitř, který při stisknutí vydá charakteristický klikavý zvuk. Klikry se vyrábějí v různém provedení - obyčejné, s nastavitelnou sílou zvuku či se zabudovaným targetem. Jejich cena se pohybuje od přibližně 60 - 200,- Kč. Pokud máme hluchou kočičku, můžeme jí pořídit flicker, což je světelný klikr, podobný malé kapesní baterce.
2. Tyčkový target - tyčkový target může být součástí klikru, pak je teleskopický, což výrazně usnadní trénink. Může nám ale zrovna tak pomoci dřevěná tyčka s bambulkou na konci. Pomocí tyčkového targetu učíme mnoho chování - například vstup do přepravky a výstup z ní, otočky, probíhání slalomem, příchod na podložku, šplhání po šplhacím sloupu nebo stromě atd.
Target nabízí jasnou komunikaci. Na rozdíl od prstu vyžaduje jinou úroveň pozornosti a kočku nerozptyluje - zvláště, pokud máme v ruce pamlsky. Když například učíme otočku, můžeme začít luringem - naváděním za potravou - a jakmile kočka zvládne prvních pár otoček, nahradíme pamlsek targetem, aby kočka musela přemýšlet o chování, které se učí. Samozřejmě vždy odměňujeme každý dobrý pokus.
K výhodám targetu patří :
- není součástí našeho těla
- ovlivňuje prostředí
- slouží jako prevence rozptýlení pamlsky
- pokud je teleskopický, můžeme jej nastavit do různé vzdálenosti, i do úrovně kočičích očí, tak je pro kočku komunikace jasnější
- funguje skvěle pro nenasytné kočky, které se chtějí okamžitě zmocnit potravy - zabrání poškrábání rukou
- funguje skvěle pro plaché kočky - nastavitelná vzdálenost, kočka není přímo vystavena lidské ruce
3. Pamlsky - tomuto bodu je v této rubrice věnováno celé video. Jako jednoduchý trénink můžeme použít navádění na vlhkou stravu na lžičce. V podstatě se jedná o luring. Je výhodou, pokud krmíme vlhkou stravou (maso, konzervy) a kočka dostává jako pamlsky sušené maso, malé granulky či masové tyčinky. Pak se může zvýšit rychlost odměňování, což je velmi důležité k efektivnímu učení chování nebo ke kontrapodmiňování. O tom, co je odměna, rozhoduje kočka.
4. Pamlskovník - v podstatě taštička či látkový sáček na pamlsky s karabinkou, páskem nebo poutkem, kterým si ho můžeme připnout kolem pasu nebo na pásek kalhot. Kočka pak není rozptylována pamlsky v naší ruce. Zároveň ví, že když si připínáme pamlskovník, zábava začíná.
Kočka se jistě stane ochotnou studentkou či studentem. Aby tomu tak bylo, měli bychom :
- alespoň zpočátku cvičit v klidném prostředí bez rušivých vlivů
- lekce by měly být krátké - zpočátku 30 sekund, postupně prodlužujeme na 1 - 2 minuty (záleží na tom, jak dlouho kočka udrží pozornost)
- cvičit v takovou denní dobu, která odpovídá přirozeným potřebám zvířete - ráno a večer
- cvičit s mírně hladovou kočkou, aby měla zájem o odměny
Doporučená hra na začátek klikr tréninku:
Nechte kočku v místnosti a jděte za dveře. Klikněte, otevřete dveře a odměňte. Tak se kočka nevyděsí případného silného zvuku klikru a postupně si na něj zvykne.
Pokud potřebujete body pro program dalšího vzdělávání (CEUs, členové International Felinotherapy Association), prosím zkopírujte, vyplňte a odešlete následující testové otázky.
Kontakt : nchk@centrum.cz
Za tento test získáváte 0. 25 bodu (CEUs).
1. Jak se nazývá ekvivalent klikru pro hluchá zvířata ?
2. Co je to target ? Jaké typy targetů rozlišujeme ? Proč učit kočku na target ?
3. Proč používáme v tréninku pamlsky ?
4. Je výhodné pořídit si pro trénink pamlskovník ? Proč ?
5. Má denní doby, kdy trénujeme s kočkou vliv na jeho efektivitu a míru welfare kočky ? Pokud ano, proč ? Pokud ne, proč ?
6. Jakou hru na začátek tréninku používáte Vy ?