Učíme sedni !
Při tréninku pro toto chování budeme zpočátku používat luring, tedy navádění za potravou.
1. S pamlskem v jedné ruce se přiblížíme ke kočce - lepší je, když kočka sama přijde k nám - a zvedneme ruku s pamlskem nad hlavu kočky směrem nad (nebo i za) její uši. Tak si sama sedne. Pro toto cvičení je důležité, aby již kočka rozuměla klikru a věděla, že jedno klikutí = odměna.
2. Jakmile se kočka přiblíží zadečkem k zemi, klikneme a odměníme. Pak hned odhodíme stranou další pamlsek, aby se kočka uvolnila, proběhla a byla připravena znovu začít s tréninkem.
3. Když k sobě kočku voláme, držíme ruku relativně nízko, asi v úrovni jejích očí. Tím kočce zabráníme, aby vyskočila a zmocnila se potravy bez provedení cviku. Zdviženou rukou s pamlskem hned při přivolání bychom ji k takovému chování mohli nechtě motivovat.
4. V dalším cvičení budeme mít odměnu v každé ruce. Jednou rukou budeme kočku lákat do pozice a druhou rukou ji za splněné chování odměníme. Kočka se tak učí, že jídlo se může objevit v kterékoliv ruce a nesoustředí pozornost pouze na jednu z nich.
5. Používáme signál rukou - dlaň ve vodorovné poloze hřbetem dolů a jakmile se kočka objeví, dlaň mírně zvedneme. Okamžitě, když si kočka sedne, klikneme a pamlsek necháme z druhé ruky volně vyklouznout na podlahu. Výhodou je nošení pamlskovníku, kočka se tak nesoustředí výhradně na potravu v ruce, ale na chování, které se učí.
Pro začátečníky se doporučuje signál rukou, později, když už kočka chování ovládá, můžeme před gesto předřadit slovní povel.
Pokud kočka odmítá suché pamlsky, můžeme je nahradit vlhkou stravou na lžičce. Lžičkou pak kočku navádíme do pozice - slouží tedy jak jako target, tak zároveň provádíme luring.
Pokud máme kočku, která se snaží zmocnit pamlsku před provedením chování, je výhodné pracovat na vyvýšené platformě , například na židli, stoličce, škrabadle nebo na stole. Pokud se pak kočka snaží po pamlsku hrábnout tlapkou, můžeme se vzdálit a odměnit posléze správné chování při dalším pokračování tréninku.
Pokud kočku tréning nezajímá, měli bychom se v tréninku vrátit několik kroků zpět a zkusit znovu trénovat odhazování pamlsků a návrat kočky ke svému majiteli. Pokud se kočka nevrací, je třeba se zamyslet, jestli není kočka příliš najedená, či zda by bylo možné najít z kočičího hlediska lákavější pamlsek.
Jakmile zvládneme cvik sedni, můžeme začít pracovat na výdrži a setrvání na místě. Postupujeme velice pomalu, v duchu odpočítáváme do dvou, tří atd., pokud kočka setrvá, klikneme a odměníme.
Kontakt : nchk@centrum.cz
Za tento test získáváte 0. 25 bodu (CEUs)
1. Jakou tréninkovou metodu používá Julie Posluns v počátcích tréninku ?
2. Proč odhazuje v tréninku pamlsek stranou ?
3. Jak kočce při tréninku "Sedni" zabráníme, aby vyskočila a zmocnila se otravy bez provedení chování (cviku) ?
4. Jak kočku naučíme, že pamlsek se může objevit v kterékoliv ruce ?
5. Jaký signál (gesto) používá Julie pro "Sedni" ?
6. V jaké fázi tréninku předřazujeme gestu slovo ?
7. Co bychom měli udělat, pokud kočku trénink nezajímá ?
8. Jak budeme trénovat výdrž ?