Chirag Patel - Fido žije s Fluffy - Jak vytvořit klid v domácnosti se psem a kočkami
V této přednášce se Chirag Patel zaměřuje na řešení problémů v soužití koček a psa v domácnosti, kam byl spolu se svou kolegyní pozván jako behaviorální konzultant v rámci britského televizního programu "Dogs and Cats in War" (Psi a kočky ve válce).
Ve zmíněné domácnosti žily kočky 7 let a poté se rodina rozhodla pořídit si pejska. Jedná se o mladého malého psa plného energie, který si chce s kočkami hrát, honí je a snaží se s nimi zápasit, což u klidných starších koček vyvolává odpor a dochází k neustálým soubojům v domácnosti.
Chirag Patel zmiňuje, že je nutné posoudit welfare všech členů domácnosti - lidí i zvířat - s ohledem na bezpečnost a na úroveň stresu, který prožívají.
Rodina zvířata rozdělila do různých částí domu a oba behaviorání konzultanti se nyní snaží nalézt optimální řešení, jak zvířatům pomoci získat kontrolu nad prostředím a opět nastolit důvěru mezi zvířaty a lidmi.
Jako základní prostředky pro nápravu používají :
1. Seznámení zvířat i zvířat a lidí (v tomto případě obou konzultantů) pomocí pachů přenesených na běžné předměty (polštářek, deka, plyšová zvířata), používání Feliway. Jakmile se zvíře k předmětu přiblíží a očichá ho, okamžitě odměnit.
2. Rozdělení tréninkového postupu do malých krůčků. Práce s kočkami vyžaduje čas a trpělivost.
3. Před vstupem do místnosti, kde jsou kočky o sobě dát vědět - například promluvit, pozdravit - snížíme tím paniku zvířat, která nás slyší již když se přibližujeme. Je třeba budovat předvídatelné situace z hlediska zvířete a důvěru.
4. Když se kočka schovává, vyčkáváme a odměňujeme každý krok, který kočka udělá k opuštění úkrytu. odměny neházíme přímo proti kočce, ale stranou, např. podél úkrytu. Tak u zvířete zbytečně nevyvoláváme paniku. Vždy pozorujeme řeč těla zvířat a jakmile je úroveň stresu příliš vysoká, snížíme kritéria a naplánujeme další postup tréninku. Měli bychom též používat konejšivé signály, kterým zvířata rozumí, například "slow blink" - pomalé mrknutí a drobný úklon hlavy, který kočky uklidňuje.
5. Používáme videonahrávky - buď za pomoci videokamer, mobilů, kamer v notebooku. Vyhodnocení záznamu nám pomůže naplánovat další postup. Chirag Patel zmínil britský pořad "The secret lives of cats", který je věnovaný přirozenému chování koček. Určitě stojí za shlédnutí.
6. Opětovné navázání vztahu se zvířaty a vybudování důvěry k lidem je jedním z prvních krků k další nápravě vztahů v domácnosti. Nezastupitelné místo má hra a využití tréninkových metod, například targetingu. I když je oční kontakt velmi důležitý, neměli bychom kočkám zírat do obličeje - upřený pohled je chápán jako hrozba. Při hře s kočkou bychom měli využívat přirozené lovecké chování koček a podporovat lov. Je ale třeba si uvědomit, že ve volné přírodě je číhání na kořist a lov úspěšný jen zhruba v 1 případu ze 7, tedy by kočka neměla dostat možnost "ulovit" hračku častěji. jako hračku lze využívat i laserové ukazovátko, ale musíme dávat pozor na frustraci kočky, které nemůže světelný bod chytit. proto by hra s laserovým ukazovátkem měla být prostřídána s hrou s reálnou hračkou, kterou mohou kočky ulovit. Pro psy většinou není hra s laserovým ukazovátkem zajímavá.
7. Koncept kontroly a předvídatelnosti, který byl zmíněn již v bodě 3. Při uvažování o tomto konceptu je třeba si také položit otázku o kolik posilovačů chování (reinforcerů) jsme zvířata připravili rozdělením prostoru, který nyní obývají. pro zvířata, zejména pro kočky je důležitý dostatek zdrojů (voda, jídlo, prostor k vykonávání potřeby, kontrola, sexuální chování, úkryt) a jejich nedostatek vyvolává nejistotu a úzkost.
8. Krmení nemusí být pouze dobou, kdy zvířata uspokojí svou potřebu najíst se, ale může sloužit i jako hra k odvedení pozornosti od rušivých vlivů či jako odměna za trénink. Využíváme prvků enrichmentu prostředí - lízacích podložek nebo potravních hlavolamů strategicky rozmístěných tak, aby zvířata získala pocit kontroly nad situací (pro kočky vyvýšená místa). Kočka i pes se zároveň učí, že interakce s lidmi je bezpečná. Od bezpečné interakci s lidmi je již jen krok k bezpečné interakci s jinými živočišnými druhy.
9. Psa bychom před seznamováním s kočkami měli trénovat na náhubek. ten zajistí větší bezpečí kočkám. reakce obou druhou zvířat můžeme také trénovat v odděleném prostředí interakcí s plyšovou kočkou /psem, který je naparfémován pachem skutečného zvířete. Díky tomu můžeme i zjistit, jaké jsou reakce psa na kočku a včas podniknout bezpečnostní protiopatření.
10. Potřeba využívání vertikálního prostoru pro kočky již byla zmíněna v bodě 8. Různé cestičky a chodníčky ve výšce podél obvodu místností a využití vysokých škrabadel dávají kočkám možnost stažení se do bezpečí a opět kontrolu nad prostředním. Pobyt ve výškách a využívání vertikálního prostoru jsou jejich přirozeným chováním.
Není třeba zdůrazňovat, že správné opětovné seznámení zvířat v naší domácnosti vyžaduje týmovou spolupráci všech členů domácnosti a jejich začlenění do tréninku. Jak již bylo zmíněno, důležitá je znalost přirozeného chování daných druhů a jejich řeči těla.
Chirag Patel dále zmiňoval, že i když není historie soužití zvířat v naší domácnosti pozitivní, lze díky pozitivnímu posilování, trpělivosti a pozornosti, kterou zvířatům věnujeme tuto zkušenost změnit a znovu nastolit harmonické vztahy všech členů domácnosti.