2- Začínáme s klikrem
Co je to klikr trénink
Klikr trénink je zábavné a praktické cvičení sloužící k obohacení života Vaší kočky. Možná už jste se seznámili s klikrem - malou plastovou krabičkou s prohnutým plíškem, která vydává při stisknutí klikavý zvuk. Určitě už také víte, že klik znamená, že kočka dělá chování správně, chování skončilo a přijde odměna.
Klikr trénink je perfektní pro plaché a bojácné kočky, protože pomáhá budovat jejich sebejistotu v interakci s člověkem. Z klikr tréninku mají velký prospěch také kočky, které se nudí, protože se jejich život obohatí o aktivitu a pohyb. Pro agresivní kočky s tendencí kousat může zařazení klikr tréninku do denní rutiny umožnit přesměrování nežádoucího chování (kousání) na chování, které jim vyslouží odměnu.
Klikr trénink je přirozený tréninkový nástroj pro učení praktických dovedností, jako je například vejít do přepravky a a vyjít z ní, nechat si ostříhat drápky, obléct postroj atd. Z klikr tréninku budou mít prospěch kočky všech věkových kategorií. Je třeba udržovat trénink zábavný a jednoduchý - délka tréninkových lekcí by neměla přesáhnout 5 - 10 minut, zpočátku se doporučují lekce v rozmezí 30 sekund -až 1 minuta.
Klikr trénink je také důležitou součástí felinoterapie. Nejen, že pomáhá budovat vztah mezi handlerem a kočkou a nastavení oboustranného efektivního dialogu, ale umožňuje využít desensitizace či kontrapodmiňování v situacích, které by u nepřipravené kočky mohly vzbuzovat strach nebo frustraci. Klasické podmiňování pomáhá kočce zvládat dotyky cizích lidí a jejich blízkost. Pomáhá také v situacích, kdy při aktivizaci klientů využíváme aktivity zahrnující prudší pohyby, hlučnější činnosti či využití kočce dosud neznámých pomůcek. Vynikající je možnost přímého zapojení klientů do péče o kočku a tréninku samotného. Trénink sám je tedy nejen dialog, ale i terapie či aktivizace.
Klíčem k úspěšnému klikr tréninku je klikat v přesný moment (načasování - timing), kdy k chování dochází, a hned odměnit. Tato pozitivní zpětná vazba povzbudí vaši kočku, aby chování opakovala. Pamatujme, že chování, které je odměňováno, se bude v budoucnu s největší pravděpodobností opakovat.
Kanadská trenérka koček a psů Julie Posluns říká, že aby naučila asociaci mezi klikutím a odměnou, ráda začíná trénink odhazováním pamlsku stranou. Hned, jak se k ní kočka vrátí, klikne a opět odhodí pamlsek. Kočka si brzy vytvoří asociaci mezi návratem k vám a odměnou, kterou jí tento návrat přinese.
Je vhodnější trénovat jednu a půl až dvě hodiny po jídle, když je kočka mírně hladová. Každá kočka je ale individualita a co platí pro jednu, nemusí platit pro druhou. Některé kočky se mohou příliš soustředit na potravu a tréninku nevěnují pozornost. Je tedy třeba zjistit, co vyhovuje právě té vaší kočičí dámě či pánovi. Odměny musí být malé, aby je kočka dokázala co nejrychleji sníst a trénink plynule pokračoval.