Trénujeme s plachou kočkou
Trénujeme s plachou kočkou
Osnova tohoto postupu byla vytvořen Karen Pryor Academy a používá se v amerických útulcích. Slouží pro snížení stresu u plachých koček, které se dostanou do nového prostředí.
S kočkami je to stejné jako s lidmi - někdo je průbojnější, odvážnější, jiní raději pozorují a drží se v povzdálí. Někdo vítá změny a nové příležitosti, jinému nahánějí hrůzu a způsobují stres.
Přivezeme-li si domů nového kočičího kamaráda, nebo pokud pracujeme v útulku či depozitu, kam přijde nová kočka, může se nám tento postup hodit. Je třeba mít na paměti, že plachost kočky nemusí být dána její nedostatečnou socializací, ale může mít i mnoho dalších příčin, jako jsou i vrozená plachost, onemocnění, traumatický zážitek či obecně citlivější nervová soustava. Čas a trpělivost, kterou věnujeme našemu plachému kamarádovi je vynikající investicí do našeho budoucího vztahu.
-
Dát kočce místo, kam se může ukrýt. Je výhodou, pokud doma máme velkou klec či voliéru, kterou používáme jako domeček s otevřenými dvířky a slouží pro případ náhlého onemocnění, po operacích, nebo abychom kočce poskytli nutné soukromí a bezpečí, například při stavebních úpravách v domácnosti. Úkryt pro kočku by měl být dostupný pro člověka, tedy není vhodné umožnit kočce zalézat na nepřístupná místa, protože tím její sebevědomí nepodpoříme a celý proces zvykání spíše oddalujeme. Klec pro první dny raději zavřeme a zakryjeme dekou či ručníkem. Klec musí být opravdu velká, minimálně 1 x 1 m, musí v ní být úkryt, kočičí toaleta a ve vzdálenosti alespoň 30 cm od toalety misky na vodu a potravu. Kočku neustále kontrolujeme - ale tak, abychom ji zbytečně nevyděsili.
-
Sledujeme, zda kočka jí. Kočky, které jsou ve velkém stresu většinou nejedí, někdy ani nepijí a jdou se najíst v noci, když v domácnosti zavládne klid. Zkusme kočce nabídnout vysoce žádoucí potravu - mleté maso, tuňáka, dětskou výživu s hovězím atd. Pokud nejí, respektujme to - pokud situace netrvá déle jak 2 - 3 dny. Samozřejmě závisí na věku kočky, malé kotě bychom tak dlouho bez potravy nenechali.
-
Pokud je kočka příliš stresovaná na to, aby jedla - zvedneme deku nebo ručník na kleci a hodíme jí pár pamlsků. To děláme několikrát denně. Jakmile kočka začne trochu relaxovat, pomalu otevřeme dvířka a tak jemně, jak to dovedeme dáme pamlsek co nejblíže k ní a pak zavřeme dvířka. Opět několikrát denně.
-
Pomozme kočce relaxovat - opět použijeme klikr trénink a odklikneme každé přiblížení se k dvířkům či stěně klece. Klikr nesmí kočku děsit - tedy držme ruku s klikrem klidně u těla či za zády a pokud je to možné, používejme klikr s regulací intenzity zvuku. Můžeme použít i kliknutí ústy. Odklikáváme oční kontakt ( když jsou zornice stažené), pohyb směrem k nám, pohyb vpřed - protahování tlapek, nahnutí se dopředu, natažení nosíku dopředu. Odklikáváme také jakýkoliv náznak relaxace, 1 minuta klikr tréninku několikrát denně stačí .Pokaždé, když otevřeme klec dáme kočce automaticky odměnu.
-
Pokusíme se kočku hladit - jakmile kočka začne relaxovat, pokusme se ji jemně pohladit. Zde pomůže shaping - rozplánujme si chování po malých krůčcích a každý odklikněme a odměňujme. Pokud se kočka stále bojí, nespěchejte, vraťte se o krok či několik kroků zpět a postupujte ještě pomaleji.
-
Zkuste pomalé mrknutí - skloňte hlavu trochu na stranu a pomalu na kočku přivřenýma očima mrkněte. je to jeden z konejšivých signálů, které kočky vysílají jak k sobě navzájem, tak vůči člověku, když chtějí zklidnit situaci, vyhnout se stresu a ukázat mírumilovné úmysly. Kočka by vám měla mrknutí oplatit.
Jakmile si kočka zvyká a vidíme, že stres opadl, nechme klec otevřenou a pokračujme v klikr tréninku.