Normy praxe
Normy Praxe Návštěvní služby s ušlechtilými kočkami
Daniela Hypšová, Nezávislý chovatelský klub, Mladá Boleslav
Shrnutí
V tomto příspěvku jsou uvedeny interní a externí normy pro vykonávání Návštěvní služby s ušlechtilými kočkami, resp. pro jiné druhy zvířat. Tyto normy jsou platné pro rok 2005.
Summary
In this text are given inner and out norms for the Visit Services with breed cats or with other kinds of animals. This norms are valid for the year 2005.
Klíčová slova
Návštěvní služba – normy praxe- kočka- jiné druhy zvířat
Key words
The Visit Service – The Norms of Work – Cat- Other Kinds of Animals
1. Úvod
Návštěvní služba s ušlechtilými kočkami je metoda tzv. zooterapie v oblasti AAA. Je jednou z činností Nezávislého chovatelského klubu. Normy praxe vznikaly od roku 2002 na základě informací z oblasti canisterapie, směrnic daných chovným a výstavním řádem NCHK, který byl zpracován podle obdobných řádů WCF a FIFe a pokynů ÚKOZ, a vyhodnocení pravidelně pořizovaných zápisů z každé návštěvy.
Normy praxe lze rozdělit do těchto základních okruhů:
- Interní
- Externí
Interní normy jsou normy dané předpisy klubu. Lze je rozdělit do těchto podoblastí:
- Dobrovolník Návštěvního týmu
- Ušlechtilá kočka pracující v Návštěvní službě
- Dobrovolníci z dalších organizací s jinými druhy zvířat
Externí normy vycházejí :
- Z platných veterinárních a právních předpisů v České republice
- Z interních předpisů cílového zařízení
2. Interní normy praxe
Handler Návštěvního týmu
Musí být členem NCHK alespoň 1 rok. Musí odpracovat se svou kočkou ( po splnění Testu povahových vloh kočky) 10 návštěv jako žák pod dohledem zkušeného handlera NCHK.Těchto 10 či více hodin je rovnoměrně rozloženo do 6 měsíců.
Nejnižší věková hranice pro žadatele o návštěvní službu je 12 let, za nezletilé se musí zaručit rodiče či zákonní zástupci, z nichž alespoň jeden musí být přítomen Testu povahových vloh a posléze Testu souhry týmu a jeho výsledek musí připodepsat. Je-li žadatel v Testu povahových vloh a následně v testu souhry týmu úspěšný, smí pracovat pouze pod vedením zletilého handlera. Zletilí dobrovolníci, kteří projdou povinným školením, Testem povahových vloh kočky, zácvikem a Testem souhry týmu pracují následně svou kočkou sami či jsou součástá širších týmů.
Vyžaduje se :
- u nezletilých souhlas rodičů
- u zletilých výpis z trestního rejstříku
- Po složení patřičných zkoušek a v zácviku odpracování minimálně10 hodin za půl roku
- účast na školeních a seminářích pořádaných NCHK a dalšími organizacemi s podobným zaměřením
- vyhotovení písemné smlouvy mezi dobrovolníkem ( zákonnými zástupci dobrovolníka) a NCHK, kde je uveden název cílového zařízení (jméno jednotlivce), kde bude NS prováděna, doba návštěv, je-li specifikována, garance NCHK a práva a povinnosti vedoucího týmu.
- Pakliže to nákazová situace v cílovém zařízení vyžaduje ( např. nebezpečí přenosné choroby), návštěva a očkovaní u svého praktického lékaře
Práva dobrovolníka
- práva daná Stanovami NCHK
- odmítnout účast na NS bez objasňování důvodů . Toto odmítnutí však musí sdělit plemenné knize ještě před schválením plánu akcí na další kalendářní měsíc
- odmítnout účast na NS ze zdravotních, veterinárních či vážných osobních důvodů. Toto odmítnutí musí být sdělena plemenné knize před započetím plánované NS.
- odmítnout žáka s kočkou v tréninku či mladého chovatele, který by se měl spolupodílet na NS a za kterého handler přebírá zodpovědnost. Vždy s dostatečným časovým předstihem
- provádět vlastní výzkum a pozorování, jehož projekt předloží s alespoň měsíčním předstihem Klubu zoorehabilitace NCHK a který před jeho členy obhájí. Klub zoorehabilitace NCHK poté zajistí veškeré právní náležitosti tohoto zamýšleného výzkumu.
- být přítomen Zkoušek pro NS či vlastní NS u jiného týmu, souhlasí-li s přítomností zkoušený žák či handler, kterého se hospitace na NS týká a klíčová osoba cílového zařízení.
Povinnosti dobrovolníka
- Povinnosti dané Stanovami NCHK
- Ve vztahu ke všem složkám felinoterapie : být slušný, přátelský, komunikativní, vlídný, empatický k lidem i zvířatům, .ochotný, pozitivní, autentický, kreativní, dochvilný, zodpovědný, spolupracující, měl by umět naslouchat, být ochotný se dále vzdělávat.
- Ve vztahu ke klientovi - umět se přizpůsobit tempu klienta, vhodně reagovat na emocionální a zdravotní stav klienta, uvědomovat si klienta, jako důstojnou lidskou bytost
- Ve vztahu ke kočce - musí znát svou kočku - mít s úzký vztah, umět upřednostňovat svou kočku před svým egem, umět reagovat na nápady své kočky, musí znát její potřeby a její řeč těla. Musí jednat ochranářsky vůči své kočce
- Účastnit se předepsaných školení a stáží dle aktuální potřeby
- NS vykonávat svědomitě a v případě, že se NS nemůže z vážných důvodů zúčastnit, oznámit tuto skutečnost s dostatečným časovým předstihem klíčové osobě zařízení a NCHK
- Neprodleně nahlásit klíčové osobě NCHK jakékoliv změny týkající se týmu
- Zaznamenávat návštěvy u klientů na záznamovém archu a při supervizi NCHK jej předložit
- Pravidelně hlásit provedená očkování, odčervení, případné veterinární zákroky provedené na kočce a změny jejího zdravotního stavu.
- Provádět NS v souladu s platnými veterinárními i hygienickými předpisy platnými v ČR
Dobrovolníci z dalších organizací s jinými druhy zvířat
Prokazují se buď certifikátem organizace, jejímiž jsou členy, o vykonání povahových zkoušek u svého zvířete a před započetím návštěvy je proveden Test povahových vloh kočky a Test souhry týmu pracovníky Klubu zooterapie NCHK. Totéž platí, pokud se jedná o dobrovolníka se zvířetem jiného druhu než pes či kočka ( např. zakrslý králík). V takovém případě je nutné testování dovedností, které jsou obecně vyžadovány pro práci zvířete daného druhu.
Kočka pracující v Návštěvní službě
Obecně
Kočky vybírané pro návštěvní službu musí projít Zkušebním řádem pro Návštěvní službu.
Preferují se zvířata s mírnou, vyrovnanou povahou , přátelská k lidem, vyhledávající kontakt s nimi. Výhodou je výcvik od kotěcího věku ( od 3 měsíců věku) či výchova kotěte z vlastních chovů, kde známe charakterové vlastnosti rodičů, případně i prarodičů a sourozenců. Není to však podmínkou. Kočky musí být plně socializované, nejlépe žijící v bytě či v domku s chráněným výběhem bez omezování možností kontaktu s člověkem. Nelze doporučit zvířata s volným, nekontrolovaným výběhem, zvířata z chovů, v nichž dochází k velké fluktuaci zvířat, zvířata žijící v útulcích , zvířata ze závadných hygienických a výživových podmínek. Pokud se jedná o zvířata převzatá z útulků, po prodělání veterinárních vyšetření, nezbytných testů na toxoplasmózu, případně další onemocnění (FIP, FeLV, FIV) a odpovídající karanténě není námitek proti jejich zařazení, pokud jsou výsledky testů na FIP, FeLV či FIV negativní.
Věková hranice
Nejnižší věková hranice kočky je jeden rok ( pro započetí ve výcviku tři měsíce ). Horní hranice věku není omezena, záleží na zdravotním stavu kočky.
Plemenná příslušnost
Není stanovena, může se jednat i o zvířata bez průkazu původu. Podstatná je souhra týmu a povahové vlastnosti zvířete. Z praxe však vyplývá, že určitá plemena mají určité charakterové vlastnosti.
V současné době jsou nejvíce preferovaným plemenem ragdollové, kočky sibiřské a perské.
Veterinární a hygienická hlediska
Jsou dána Výstavním řádem. Kočky musí být v očkované proti vzteklině, rhinotracheitis , caliciviru a panleukopenii. Další očkování (FIP, FeLV, chlamydie) jsou doporučitelná, v NCHK je běžnou praxí očkovat i proti těmto chorobám. Testy na FeLV a FIP jsou povinné pro zvířata pocházející z útulků. Je pro ně rovněž povinná odpovídající karanténa po převzetí z útulku, kterou stanovuje veterinární lékař.
Od 1. 1. 2005 je povinné označování koček pracujících v Návštěvní službě (a dále výstavních a chovných, pokud se ve výše uvedeném liší) mikročipem. Preferují se mikročipy s předznamenáním CZ.
Je povinné odčervování 2 x ročně a veterinární prohlídka také 2 x ročně. Kopie o provedených zákrocích, aplikacích čipů i jakémkoliv dalším veterinárním ošetření se zasílají Odboru zooterapie, resp. Plemenné knize NCHK.
Způsob výživy koček pracujících v NCHK není stanoven, je preferováno krmení hodnotnými krmivy značek Hills, Eukanuba, Iams, Royal Canine podle plemenné příslušnosti, stáří zvířete a jeho zdravotního stavu. Proti krmení přirozeným způsobem (maso) není námitek, nejedná-li se o syrové vepřové maso. Jeho zkrmování je striktně zakázáno z důvodu možnosti nákazy Aujezského chorobou. V případě zkrmování syrového masa se provádí odčervování 4 x ročně.
Používání steliva či jeho typu není stanoveno, je přípustné používat i jiné typy kočičích toalet ( např. dvojité fotomisky, mřížka). Podmínkou je čistotnost kočky, vykonávání potřeby na určené místo.
3. Externí normy praxe
Platné veterinární a právní předpisy v České republice
Tyto předpisy určuje Státní veterinární správa a dále Ústřední komise pro ochranu zvířat.
Státní veterinární správa nestanoví veterinární podmínky pro oblast činnosti označované jako Návštěvní služba. 3. 6. 2005 bylo Plemenné knize NCHK, Odboru zooterapie, Státní veterinární správou České republiky k žádosti NCHK o stanovení veterinárních podmínek pro Návštěvní službu sděleno, že SVS ČR stanovuje pouze veterinární podmínky pro svody zvířat, které jsou definovány v zákoně 166/1999 Sb. o veterinární péči § 3, odst. 1), písm. e). V případě Návštěvní služby se nejedná o svod ve smyslu tohoto zákona. Z rozhodnutí členské schůze NCHK tedy nadále zůstávají v platnosti veterinární podmínky platné pro pořádání výstav v ČR.
Ústřední komise pro ochranu zvířat schválila Řád ochrany ušlechtilých koček Nezávislého chovatelského klubu při veřejném vystoupení, Návštěvní službě včetně zkoušek pro ni a svodu koček dne 22. 3. 2005. Je vyžadováno stanovení:
· Povinností pořadatele
· Způsob manipulace se zvířaty při jednotlivých druzích činnosti
· Povinnosti účastníka těchto činností (majitele kočky)
· Způsob přepravy zvířat na svody, veřejná vystoupení a Návštěvní službu
· Způsob zabezpečení první pomoci a veterinární péče
· Způsob poučení osob, které se aktivně účastní veřejného vystoupení nebo svodu zvířat ve vztahu k ochraně zvířat a jejich pohodě a způsob kontroly dodržování tohoto řádu prováděné pořadatelem
· Stanovení podmínek, za nichž je pořadatel oprávněn průběh konání Návštěvní služby až do provedení nápravy zastavit nebo vyloučit osobu, která stanovené podmínky porušila a její zvíře vyřadit z Návštěvní služby
Interní předpisy cílového zařízení
Jedná se zejména o vnitřní řády zařízení, případně i o dohodu s vedením zařízení na určitých specifických podmínkách. Např. Domovům důchodců v Mladé Boleslavi a Mnichově Hradišti jsme předali kompletní dokumentaci k Návštěvní službě skládající se z:
· Kopie výše jmenovaného řádu schváleného ÚKOZ
· Kopie Stanov NCHK, zřizovací listiny
· Kopie Metodiky Návštěvní služby
· Kopie Zkušebního řádu pro Návštěvní službu
· Kopie rodokmenů zvířat, čísla mikročipů, aktualizované kopie očkovacích průkazů
· Kopie či originály Výpisu z rejstříku trestů, pakliže to zařízení vyžaduje
S každým zařízením je sepsána smlouva o provádění Návštěvní služby ( jedná-li se o dlouhodobou činnost) či alespoň uschován průvodní dopis s nabídkou poskytované služby.
4. Závěr
Normy praxe pro Návštěvní službu NCHK uvedené v tomto příspěvku jsou platné pro rok 2005. Každým rokem podléhá jejich interní část schválení Výroční členské schůze NCHK, která stanovuje i způsob financování Návštěvní služby. V tomto roce čerpal NCHK do června 2005 prostředky získané z grantu Odboru životního prostředí Magistrátu Mladá Boleslav, od července 2005 financuje Návštěvní službu každý z dobrovolníků sám. Pro financování v příštím roce je plánováno zakoupení klubové chovné kočky plemene ragdoll a její případné využití v Návštěvní službě, bude-li to možné. Financování se týká zejména zakoupení přepravních boxů, škrabadel, čipování dosud nečipovaných zvířat, hrazení nákladů na očkování, případně kastraci, příspěvek na výživu, příspěvek na účast na seminářích o AAA a AAT pořádaných organizacemi s podobným zaměřením.
V tomto příspěvku nemohou být z časových důvodů uvedeny normy platné pro darování kočky odchované chovateli NCHK postiženým klientům nebo dalším dobrovolníkům, kteří chtějí pracovat v dané oblasti.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kontaktní adresa
Nezávislý chovatelský klub, Havlíčkova 590/5, 293 01 Mladá Boleslav, IČO 67 67 72 15
tel. 737/ 555 650, e-mail: nchk@centrum.cz