Felinoterapie na Ukrajině - rozhovor s paní M.
Felinoterapie na Ukrajině
rozhovor D. Hypšové s paní M., ukrajinskou psycholožkou a certifikovanou arteterapeutkou
Paní M. (jméno z důvodu ochrany terapeutky neuvádíme) vystudovala psychologii a je certifikovanou arteterapeutkou. V současné době se dále vzdělává v oblasti dětské psychiatrie.
Pracuje jako dobrovolnice Dobrovolnické služby Ukrajiny v rehabilitačním centru v Kyjevě a její klientelu tvoří osiřelé či opuštěné děti s poruchou autistického spektra a váleční veteráni.
V polovině roku 2023 předal v rámci dlouhodobé humanitární pomoci NCHK paní M. a jejím kolegům kompletní metodiku felinoterapie, Normy praxe a další doprovodnou literaturu.
Ukrajinští chovatelé darovali ukrajinské Dobrovolnické službě dvě kočičky – kříženku skotské klapouché kočky a kocourka sphynxe. Terapeuté si mohli kočičky sami vybrat přímo v domovských chovatelských stanicích. Paní M. Pracuje s Timem, kocourkem sphynxe.
Vzhledem k tomu, že autistické děti bylo nutno evakuovat do bezpečí, protože se ocitly v blízkosti probíhajících bojů, bylo nutné nalézt co nejdříve řešení pro jejich úzkostné stavy, zajištění pocitu bezpečí a navázání kontaktu s pečujícími osobami.
Kocourek Tim měl tak na přípravu pouze týden. Přes tuto nestandardně krátkou dobu, jsou výsledky felinoterapie při práci s autistickými dětmi velice slibné. Při prvním setkání s dětmi se kocourek volně pohyboval po místnosti a děti je jej postupně dotýkaly, poté ho už hladily po hřbetě. Psychologové se tak mohli začít pomalu k dětem přibližovat, aniž by v nich vyvolávali úzkostné reakce a pocit ohrožení. Tim tedy fungoval a funguje jako most mezi dětmi a terapeuty a jeho přítomnost, mazlení a dotyky na jeho tělo a srst umožnily práci s dětmi.
Při evaluaci po 4. setkání felinoterapie provedla paní M. doplňující diagnostická měření a zjistila, že se u autistických dětí zvýšila empatie až na 34%, vnímání úzkosti pokleslo na 20% a hypersenzitivita se snížila na 15%.
Setkání felinoterapie se v Rehabilitačním centru většinou účastní 10 předškolních dětí, výjimečně jich může být i 14. Paní M. provádí u dětí diagnostiku před zahájením felinoterapie a následnou evaluaci po ní. Nejedná se pouze o děti s poruchou autistického spektra, setkání se účastní i děti s dalšími poruchami. Setkání trvají 30 – 45 minut, což je doba, po kterou děti dokáží udržet pozornost. V případě krizových situací (výbuchy agresivity u autistických dětí) pracuje Tim i nad rámec plánovaných setkání.
Kocourek Tim žije trvale v centru ve své místnosti s veškerým vybavením, skotská klapouchá kočička žije v rodině terapeutky. Po každém setkání s dětmi má Tim vyhrazeny 3 dny na odpočinek.
Vybavení pro kocourka, krmivo i hračky hradí Dobrovolnická služby, ale terapeuté kocourkovi také kupují další potřebné věci či pamlsky. Po skončení války plánuje paní M. kocourka odkoupit a vzít si ho domů. Paní M. Plánuje založit vlastní soukromou praxi, níž bude praktikovat i felinoterapii, jejíž metodiku dále rozpracovala.
Vzhledem k probíhajícím vzdušným útokům je někdy nutné přemístit se s dětmi i kocourkem do krytu. K cestování a přenášení slouží speciálně upravená odhlučněná přepravka. V současné době má již Tim k dispozici i transportní kočárek, kde má větší pohodlí pro případ, že je nutné trávit v krytu dlouhou dobu ( až 16 hodin). Zrychlí se tím zároveň i přeprava do krytu.
Kocourek Tim je také součástí mobilního týmu, který pracuje po celé Ukrajině a kromě péče o osiřelé děti pomáhá také válečným invalidům. Tim poskytuje pomoc i terapeutům samotným, protože konfrontace s válečnými zraněními je traumatizující i pro profesionály samotné,
O felinoterapii projevily zájem již i další ukrajinské organizace, například základní a mateřská škola pro autistické děti, které plánují její začlenění do svých činností.
Přejeme paní M. a jejímu týmu mnoho radosti, úspěchů a především brzký mír a klid na záslužnou práci.